IC REG BUCK 5.0V 2A 8SOP
UMW

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardFixed-frequency PWM buck converter delivering 2A continuous output current from 4.5-40V input with 5.0V regulated output. Features 150kHz switching frequency, 100% maximum duty cycle, 1.5V minimum dropout, and integrated thermal/current limit protection. Includes TTL-compatible ON/OFF enable and internal compensation for minimal external components.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | UMW |
| Part Number | XL1509-5.0 |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| 5.2V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 4.8V |