BOOST LED DRIVER 38V 1.8A SC70-5
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardHigh-current boost converter IC for driving white LED strings up to 38V with integrated 40V, 1.8A MOSFET. Features PWM brightness control, open LED protection, and operates from 2.7-5.5V input at 1.2MHz switching frequency with up to 90% efficiency. Designed for smartphone and tablet backlighting, portable displays, and handheld medical equipment applications.
SOT-553 packages like single-gate logic and LDO regulators are too small and fine-pitched for reliable hand-soldering or breadboard use. A breakout board brings these components to standard headers, enabling quick prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating compact logic functions and power management ICs in development.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | TPS61169DCKR |
| Package | SOT-353 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output / Channel | 1.8A (Switch) |
| Frequency | 1.2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Type | DC DC Regulator |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL