IC REG BUCK ADJ 2A SOT23-THIN
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSynchronous buck converter IC with adjustable output voltage (0.765V to 3.6V) and up to 2A output current. Integrated MOSFETs and control logic in miniature SOT23-THIN package. Designed for battery-powered systems, IoT devices, and space-constrained applications requiring efficient step-down voltage regulation with external resistor divider programming.
SOT-23-6 packages house precision regulators, voltage references, and level shifters with 0.95mm pin pitch—too fine for hand soldering and incompatible with breadboards. A breakout board provides through-hole headers for prototype work, eliminating soldering difficulty while enabling quick circuit iteration. Essential for developing with compact analog and power management ICs.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | TPS562201DDCR |
| Package | TSOT-23-6 |
| Pin Count | 6 |
| Current - Output | 2A |
| Frequency - Switching | 580kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| 7V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.768V |