OPAMP GENERAL PURPOSE QUAD 14-TSSOP
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardQuad general-purpose operational amplifier featuring low-power operation and rail-to-rail input/output capabilities. Optimized for single or dual supply operation with wide bandwidth and moderate slew rate. Ideal for precision instrumentation, audio processing, sensor conditioning, and portable battery-powered applications requiring multiple amplifier channels in a compact form factor.
The 0.65mm pitch on this 14-pin package makes hand soldering tedious and error-prone without magnification and fine tools. A breakout board routes each pin to standard 0.1-inch headers, enabling breadboard prototyping and simplifying connections for LIN transceivers, ADCs, digital potentiometers, and microcontrollers that typically come in this footprint.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | TLV9004IPWR |
| Package | TSSOP-14 (4.4×5mm) |
| Pin Count | 14 |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Supply | 60µA |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Number of Circuits | 4 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 2V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.8 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL