IC BOOST CONVERTER 2.5A 0.5-5.5V SOT23-6
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSynchronous boost converter with ultra-low 0.5-V input voltage capability, delivering adjustable output from 2.2 V to 5.5 V at up to 2.5 A. Features integrated MOSFETs, 1-MHz switching frequency, and 92.3% efficiency at 5-V output. Ideal for battery-powered and supercapacitor backup applications including IoT devices and remote controllers.
SOT-23-6 packages house precision regulators, voltage references, and level shifters with 0.95mm pin pitch—too fine for hand soldering and incompatible with breadboards. A breakout board provides through-hole headers for prototype work, eliminating soldering difficulty while enabling quick circuit iteration. Essential for developing with compact analog and power management ICs.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | TLV61070ADBVR |
| Package | SOT-23-6 |
| Pin Count | 6 |
| Current - Output | 2.5A |
| Frequency - Switching | 550kHz, 1MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Boost |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.5V |
| Voltage - Output (Max) |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.2V |