IC VREF SHUNT ADJ 0.5% SOT23-3
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardAdjustable precision shunt voltage reference IC with 0.5% accuracy, operating from 1.24V to 36V. Features low temperature coefficient and high output impedance, making it ideal for regulator feedback networks, power supply monitoring, and precision voltage divider applications. SOT-23-3 package enables compact designs in battery chargers, LED drivers, and industrial control circuits.
SOT-23's tiny 0.95mm pin pitch and compact form factor make hand-soldering tedious and prone to bridging errors. A breakout board breaks out the three pins to standard 0.1" spacing for breadboard prototyping, eliminating the need for specialized soldering equipment and enabling fast circuit iteration with transistors, diodes, and small-signal components.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | TLV431BQDBZR |
| Package | SOT-23-3 |
| Pin Count | 3 |
| Current - Output | 15 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Output (Max) | 6 V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL