IC OPAMP JFET QUAD 15NV/√HZ SO14
STMicroelectronics

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardLow-noise JFET input quad operational amplifier featuring four independent op-amp channels in a 14-pin SO package. Offers 15 nV/√Hz input noise, 16 V/µs slew rate, high input impedance, and 0.01% THD, making it ideal for audio, instrumentation, and precision signal conditioning applications.
Manual soldering of 1.27mm pitch SOIC-14 leads is tedious and error-prone; a breakout board eliminates this with pre-soldered pads and convenient 0.1-inch headers for breadboard prototyping. Ideal for developing capacitive touch sensor applications or other logic circuits without the fine-pitch assembly hassle.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Part Number | TL074IDT |
| Package | SOIC-14 (3.9×8.7mm) |
| Pin Count | 14 |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Supply | 1.4mA (x4 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Number of Circuits | 4 |
| Slew Rate | 13V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 6 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL