IC OPAMP JFET DUAL 20V/µS 8SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual JFET-input operational amplifier featuring low noise (37nV/√Hz), high slew rate (20V/μs), and low offset voltage (1mV typical). Operates on ±2.25V to ±20V supplies with wide common-mode input range. Ideal for audio, instrumentation, and precision signal conditioning applications.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | TL072IDR |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Supply | 1.4mA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 5.25 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Slew Rate | 13V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 10 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL