IC REG LINEAR 5V 800MA SOT-223-3
MaxLinear, Inc.

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardThe SPX1117M3-L-5-0 is a low-dropout voltage regulator providing a fixed 5V output with 800mA continuous current capability and 1A peak current. Featuring 1.1V dropout at full load, low quiescent current, and stable operation with minimal output capacitance (2.2µF ceramic), it suits battery-powered and portable applications requiring compact form factors.
SOT-223 three-pin regulators and transistors are difficult to hand-solder due to tight 1.5mm pitch and heat-sinking requirements. A breakout board brings standard 0.1" header spacing, eliminating soldering challenges and enabling immediate breadboard prototyping without rework or micro-soldering tools.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | MaxLinear, Inc. |
| Part Number | SPX1117M3-L-5-0/TR |
| Package | SOT-223-3 |
| Pin Count | 3 |
| Current - Output | 800mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL