IC REG BUCK ADJ 2A 1MHZ SOT23-5
Richtek USA Inc.

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSynchronous step-down DC-DC converter with 2A output current capability and adjustable 0.6V to 3.4V output voltage. Input range 2.7V to 6V with up to 95% efficiency. Integrates internal power switches eliminating external Schottky diodes; features CMCOT control for optimized transient response and soft-start. Suitable for point-of-load regulation in STB, cable modem, and LCD TV applications.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Part Number | RT8097CHGB |
| Package | SOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output | 2A |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| 3.4V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |