IC REG BUCK ADJ 1A 1.5MHZ TSOT23-5
Richtek USA Inc.

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardHigh-efficiency PWM step-down DC/DC converter delivering 1A output current from 2.8V to 5.5V input range with adjustable output (0.6V to VIN). Features integrated synchronous rectifier eliminating need for external Schottky diode, 1.5MHz fixed switching frequency, and 95% efficiency. Ideal for portable battery-powered applications including cellular phones, PDAs, and portable instruments.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Part Number | RT8059GJ5 |
| Package | TSOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output | 1A |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.8V |
| Voltage - Output (Max) |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |