OPAMP PRECISION DUAL 5.7MHZ 8-VSSOP
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual-channel ultra-precision operational amplifier with ±2 µV maximum offset voltage and zero-drift technology (±0.003 µV/°C). Features 150 pA input bias current, 8.5 nV/√Hz noise, and 5.7 MHz gain-bandwidth product. Operates on single (1.7–5.5 V) or dual (±0.85 to ±2.75 V) supplies, ideal for precision instrumentation, data acquisition, thermometry, and weigh scales.
The 0.65mm pitch and tiny 3×3mm form factor make hand soldering challenging and impractical for breadboard prototyping. A breakout board converts this compact SMD package into a standard header layout, enabling reliable connections and rapid iteration without specialized soldering equipment or rework risk.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | OPA2387DGKR |
| Package | MSOP-8 |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 55 mA |
| Current - Supply | 570µA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 5.7 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Single Ended, Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 2.8V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.7 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL