IC OPAMP ZERO-DRIFT DUAL 8SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual precision operational amplifier featuring zero-drift architecture for ultra-low offset voltage and drift over temperature. Offers rail-to-rail input/output capability with 10MHz bandwidth and low noise performance. Ideal for instrumentation, sensor conditioning, and precision analog signal processing applications requiring high DC accuracy.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | OPA2188AIDR |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 18 mA |
| Current - Supply | 415µA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 0.8V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL