OPAMP DUAL RAIL-TO-RAIL 3MHZ 8SOIC
onsemi

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual-channel operational amplifier with rail-to-rail output capability and 3 MHz bandwidth. Operates across wide supply range of 2.7V to 36V with low quiescent current of 405µA per channel and high input impedance (5pA typical bias current). Suitable for signal conditioning, current sensing, and instrumentation applications across industrial and automotive environments.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | onsemi |
| Part Number | NCS20072DR2G |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 65 mA |
| Current - Supply | 420µA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 3.2 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 2.4V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL