OPTOCOUPLER 2.5KV 2CH PHOTOTRANS 8-SOIC
onsemi

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual-channel optocoupler with gallium arsenide infrared LEDs optically coupled to silicon phototransistor detectors. Features 2,500 VAC isolation rating, 565V peak working voltage, and minimum 70V collector-emitter breakdown voltage. Suitable for feedback control, high-voltage signal coupling, switching circuits, and monitoring applications requiring galvanic isolation between circuits at different potentials.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | onsemi |
| Part Number | MOCD207R2M |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60 mA |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Input Type | DC |
| Number of Channels | 2 |
| Output Type | Transistor |
| Rise / Fall Time (Typ) | 3.2µs, 4.7µs |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.25V |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| Voltage - Output (Max) |
| 70V |