OPAMP DUAL RAIL-TO-RAIL 1MHZ 8SOIC
Microchip Technology

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual general-purpose operational amplifier featuring 1 MHz gain-bandwidth product and rail-to-rail input/output swing. Operates from 1.8V to 6.0V with only 100 µA typical quiescent current per channel, making it ideal for battery-powered and portable applications. Commonly used in photodiode amplifiers, analog filters, and automotive systems.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Part Number | MCP6002T-I/SN |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Supply | 100µA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 0.6V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 6 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.8 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL