OPAMP DUAL 1MHZ RAIL-TO-RAIL 8SOIC
Microchip Technology

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual general-purpose operational amplifier with 1 MHz gain-bandwidth product and rail-to-rail input/output capability. Operates from 1.8V to 6.0V with typical quiescent current of 100 µA, suitable for battery-powered applications, filters, and photodiode amplifiers. Available in industrial (-40°C to +85°C) and extended temperature ranges.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Part Number | MCP6002T-E/SN |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 23 mA |
| Current - Supply | 100µA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 0.6V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 6 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.8 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL