IC REG BUCK-BOOST ADJ 1.5A 8SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardMonolithic switching regulator IC capable of buck, boost, and buck-boost topologies with adjustable output voltage up to 40V. Delivers 1.5A peak switch current with integrated 1.5kHz oscillator and shutdown capability. Widely used in portable equipment, battery chargers, and automotive applications requiring flexible voltage conversion from a single inductor design.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | MC34063ADR |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output | 1.5A (Switch) |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck, Boost |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| Voltage - Output (Max) |
| 40V (Switch) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |