OPAMP DUAL GP 4.5MHZ 13V/S 8SOIC
onsemi

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual general-purpose operational amplifier featuring 4.5 MHz bandwidth, 13 V/s slew rate, and wide single-supply operation from 3.0V to 44V. Includes low input offset voltage (3.0 mV typical), rail-to-rail output swing, and 10 nF capacitive drive capability. Ideal for audio, instrumentation, and low-power analog signal processing applications.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | onsemi |
| Part Number | MC33072DR2G |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Current - Supply | 1.9mA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 4.5 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Single-Ended |
| Slew Rate | 13V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 44 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL