IC REG BUCK-BOOST ADJ 1.5A 8SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardAdjustable buck-boost switching regulator controller IC in 8-SOIC package capable of delivering 1.5A output current. Supports both step-up and step-down voltage conversion with external transistor and diode. Operates from 3V to 40V input with adjustable output voltage set via resistive divider. Ideal for battery-powered systems requiring flexible voltage regulation.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | MC33063ADR |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output | 1.5A (Switch) |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck, Boost |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| Voltage - Output (Max) |
| 40V (Switch) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |