IC EEPROM 4KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
STMicroelectronics

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom Board4-Kbit I2C-compatible EEPROM organized as 512×8 bits with 16-byte page size. Supports 400 kHz and 100 kHz I2C bus modes, operates from -40°C to +85°C, and offers over 4 million write cycles with 200-year data retention. Includes write protection and enhanced ESD/latch-up protection. Byte and page writes complete within 5 ms.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Part Number | M24C04-WMN6TP |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Memory Interface | I2C |
| Memory Size | 4Kbit |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL