IC REG LINEAR 5.0V 150MA SOT23-5
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardLow-dropout linear voltage regulator providing fixed 5.0V output from 2.5V to 16V input with 150mA capacity. Features ±0.5% output accuracy, 30µVRMS low noise, and high PSRR (70dB at 1kHz). Includes thermal and overcurrent protection with shutdown mode for battery-powered and noise-sensitive applications like motor drives and microcontroller power supplies.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LP2985-50DBVR |
| Package | SOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Supply (Max) | 2.5 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL