OPAMP GP SINGLE 1MHZ SOT23-5
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSingle-channel general-purpose operational amplifier in SOT-23-5 surface-mount package. Features 1MHz gain-bandwidth product, rail-to-rail input/output, and low quiescent current suitable for battery-powered and portable applications. Commonly used in signal conditioning, filtering, and precision measurement circuits.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LMV321IDBVR |
| Package | SOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 1V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL