CMOS DUAL OP-AMP RAIL-TO-RAIL 8SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual-channel CMOS operational amplifier with rail-to-rail input and output capability, designed for low-power signal conditioning. Features 20fA ultra-low input current, 82dB CMRR/PSRR, and specified operation at 3V, 5V, and 15V supplies. Ideal for data acquisition, sensor interfaces, and battery-powered instrumentation requiring maximum signal dynamic range.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LMC6482AIMX/NOPB |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Current - Supply | 1.3mA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 1.3V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 15.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL