IC OPAMP CMOS DUAL 8SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual CMOS operational amplifier featuring rail-to-rail input and output capabilities with extremely low input bias current (typically 0.3pA). Operates from single or dual supply rails and delivers low noise performance suitable for precision analog signal conditioning, sensor interfaces, and instrumentation applications requiring minimal power consumption.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LMC6032IMX/NOPB |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Supply | 750µA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Slew Rate | 1.1V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 15.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.75 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL