IC OPAMP GP 2CH 8SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual general-purpose operational amplifier in 8-SOIC surface-mount package. Features rail-to-rail input and output swing with single or dual supply operation, suitable for audio, instrumentation, and signal conditioning applications. Low power consumption and wide bandwidth make it ideal for portable and low-power designs.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LM358BIDR |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Supply | 300µA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Slew Rate | 0.5V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL