IC OPAMP GP 4CH 14SOIC 32V
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardQuad general-purpose operational amplifier in 14-SOIC package. Operates from ±5V to ±16V (or single 10V to 32V supply) with typical gain-bandwidth product of 1MHz. Suitable for precision measurement, audio conditioning, and active filtering applications requiring low cost and standard performance.
Manual soldering of 1.27mm pitch SOIC-14 leads is tedious and error-prone; a breakout board eliminates this with pre-soldered pads and convenient 0.1-inch headers for breadboard prototyping. Ideal for developing capacitive touch sensor applications or other logic circuits without the fine-pitch assembly hassle.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LM324ADR |
| Package | SOIC-14 (3.9×8.7mm) |
| Pin Count | 14 |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Current - Supply | 1.4mA (x4 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Number of Circuits | 4 |
| Slew Rate | 0.5V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL