OPAMP DUAL GENERAL PURPOSE 1.1MHZ 8SOIC
STMicroelectronics

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual general-purpose operational amplifier with internally compensated frequency response and 100 dB DC gain. Features 1.1 MHz unity-gain bandwidth, low input bias current of 20 nA, and operates from single power supply with rail-to-rail input range including ground. Ideal for transducer amplifiers, DC gain blocks, and automotive/industrial control applications.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Part Number | LM2904DT |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Single-Ended |
| Slew Rate | 0.6V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL