OPAMP DUAL GENERAL PURPOSE 8-VSSOP
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual general-purpose operational amplifier in 8-pin VSSOP surface-mount package. Offers low power consumption and single-supply operation capability with typical gain-bandwidth of 1 MHz. Suitable for audio, instrumentation, and signal conditioning applications requiring compact form factor and minimal board space.
The 0.65mm pitch and tiny 3×3mm form factor make hand soldering challenging and impractical for breadboard prototyping. A breakout board converts this compact SMD package into a standard header layout, enabling reliable connections and rapid iteration without specialized soldering equipment or rework risk.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LM2904DGKR |
| Package | MSOP-8 |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Current - Supply | 500µA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Push-Pull |
| Slew Rate | 0.3V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 26 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL