IC OPAMP QUAD 1.3MHZ 100DB 14-SO
STMicroelectronics

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardFour independent general-purpose operational amplifiers with 1.3 MHz gain bandwidth and 100 dB voltage gain. Operates from single supply (3V–30V) or dual supplies (±1.5V–±15V) with low 375 µA per-channel quiescent current. Ideal for automotive and industrial control applications requiring precision amplification with minimal power consumption.
Manual soldering of 1.27mm pitch SOIC-14 leads is tedious and error-prone; a breakout board eliminates this with pre-soldered pads and convenient 0.1-inch headers for breadboard prototyping. Ideal for developing capacitive touch sensor applications or other logic circuits without the fine-pitch assembly hassle.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Part Number | LM2902DT |
| Package | SOIC-14 (3.9×8.7mm) |
| Pin Count | 14 |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Current - Supply | 1.5mA (x4 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 800 kHz |
| Number of Circuits | 4 |
| Output Type | Push-Pull |
| Slew Rate | 0.4V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL