IC REG LINEAR 3.3V 800MA SOT-223-4
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardLow-dropout linear regulator providing fixed 3.3V output at up to 800mA with 1.2V dropout. Features 0.2% line regulation, 0.4% load regulation, and integrated current limiting and thermal protection. Suitable for industrial power supplies, servo drives, and embedded systems requiring stable low-noise regulated power.
SOT-223 three-pin regulators and transistors are difficult to hand-solder due to tight 1.5mm pitch and heat-sinking requirements. A breakout board brings standard 0.1" header spacing, eliminating soldering challenges and enabling immediate breadboard prototyping without rework or micro-soldering tools.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LM1117IMPX-3.3/NOPB |
| Package | SOT-223-3 |
| Pin Count | 3 |
| Current - Output | 800mA |
| Current - Supply (Max) | 10 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL