IC OPAMP JFET DUAL 8SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardDual JFET-input operational amplifier in 8-SOIC surface mount package. Features low input bias current, high input impedance, and wide bandwidth suitable for precision instrumentation, audio processing, and low-noise signal conditioning applications. Operates from ±5V to ±18V dual supply or single supply configuration.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | LF412CDR |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Supply | 4.5mA (x2 Channels) |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Slew Rate | 13V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 7 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL