IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223
UMW

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardFixed-output 1A low-dropout linear regulator providing 3.3V with typical 1.2V dropout at full load. Features 1.5% output accuracy, integrated current limiting, and thermal shutdown protection. Suitable for battery-powered systems, portable electronics, and post-regulation in switching supplies.
SOT-223 three-pin regulators and transistors are difficult to hand-solder due to tight 1.5mm pitch and heat-sinking requirements. A breakout board brings standard 0.1" header spacing, eliminating soldering challenges and enabling immediate breadboard prototyping without rework or micro-soldering tools.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | UMW |
| Part Number | LD1117-3.3 |
| Package | SOT-223-3 |
| Pin Count | 3 |
| Current - Output | 1A |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL