IC REG LINEAR 5V 100MA 8-SOIC
STMicroelectronics

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardFixed positive voltage regulator producing 5V at up to 100mA output current in 8-SOIC package. Features internal current limiting, thermal overload protection, and short-circuit protection with ±4% accuracy. Requires no external components and is commonly used for local board-level regulation, noise elimination, and low-power supply applications.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Part Number | L78L05ABD13TR |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Supply (Max) | 6 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL