IC CURR SENSE 1CH 60V 200MA SOT23-5
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSingle-channel current shunt monitor IC in SOT-23-5 package. Outputs voltage proportional to current flowing through an external shunt resistor with 60V common-mode range and 200mA maximum input current capability. Widely used in power management, battery charging, and load monitoring applications requiring precise current measurement.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | INA180A1IDBVR |
| Package | SOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Supply | 260µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 2V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL