LDO REG 3V 100MA 30V INPUT SOT23
UMW

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardLow-dropout linear regulator IC with 3V fixed output, 100mA maximum output current, and up to 30V input voltage tolerance. Features ultra-low quiescent current (≤3µA) and minimal dropout voltage (~0.1V typical), making it ideal for battery-powered and communication equipment requiring high-voltage input capability with tight voltage regulation (±3% accuracy).
SOT-23's tiny 0.95mm pin pitch and compact form factor make hand-soldering tedious and prone to bridging errors. A breakout board breaks out the three pins to standard 0.1" spacing for breadboard prototyping, eliminating the need for specialized soldering equipment and enabling fast circuit iteration with transistors, diodes, and small-signal components.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | UMW |
| Part Number | HT7130S |
| Package | SOT-23-3 |
| Pin Count | 3 |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL