IC HEX INVERTER SCHMITT 3-15V SO14
Nexperia USA Inc.

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardThe HEF40106B is a CMOS hex inverting Schmitt-trigger IC containing six independent inverters with hysteretic inputs for enhanced noise immunity. It operates across 3.0–15.0 V supply range with low power dissipation and integrated ESD protection. Ideal for wave shaping, pulse conditioning, and astable/monostable multivibrator circuits.
Manual soldering of 1.27mm pitch SOIC-14 leads is tedious and error-prone; a breakout board eliminates this with pre-soldered pads and convenient 0.1-inch headers for breadboard prototyping. Ideal for developing capacitive touch sensor applications or other logic circuits without the fine-pitch assembly hassle.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Part Number | HEF40106BT,653 |
| Package | SOIC-14 (3.9×8.7mm) |
| Pin Count | 14 |
| Input Logic Level - High | 3.5V ~ 11V |
| Input Logic Level - Low | 1.5V ~ 4V |
| Logic Type | Inverter |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 15V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL