OPTOISO 3.75KV 1CH GATE DRIVER 8DIP
Broadcom Limited

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSingle-channel optoisolator with integrated gate driver designed for high-voltage isolation applications. Provides 3.75kV isolation with fast switching capability suitable for driving power MOSFETs and IGBTs. Commonly used in motor control, power supplies, and industrial applications requiring galvanic isolation between low-voltage control circuits and high-voltage power stages.
SMD-8 packages like TOPSwitch controllers are difficult to hand-solder due to close pin spacing and thermal considerations. A breakout board brings all eight pins to standard 0.1-inch headers for breadboard prototyping and reliable connections, eliminating the need for fine-pitch soldering skills or specialized equipment. Ideal for developing offline power supply and PWM switching circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| Part Number | HCPL-3120-500E |
| Package | SMD-8 |
| Pin Count | 8 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Rise / Fall Time (Typ) | 100ns, 100ns |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Voltage - Output Supply | 15V ~ 30V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL