IC FRAM 64KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
Infineon Technologies

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom Board64-Kbit ferroelectric RAM (F-RAM) with I2C serial interface operating up to 1 MHz. Features 100 trillion read/write endurance cycles, 151-year data retention, and NoDelay writes without polling delays. Suitable for data logging and industrial control applications requiring frequent writes and nonvolatile storage.
An 8-pin SOIC with 1.27mm pitch is too fine for breadboards and hand-soldering without a microscope. A breakout board routes these pins to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections for op-amps, transceivers, and small power MOSFETs without requiring reflow equipment.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Part Number | FM24CL64B-GTR |
| Package | SOIC-8 (3.9×4.9mm) |
| Pin Count | 8 |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Memory Interface | I2C |
| Memory Size | 64Kbit |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.65V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL