IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOIC
Texas Instruments

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardHexadecimal inverter (NOT gate) IC containing six independent single-input inverters in a 14-pin SOIC package. Each inverter provides standard logic inversion with CMOS technology, suitable for buffering and logic signal conditioning. Commonly used in digital circuits for signal inversion, clock distribution, and general-purpose logic applications.
Manual soldering of 1.27mm pitch SOIC-14 leads is tedious and error-prone; a breakout board eliminates this with pre-soldered pads and convenient 0.1-inch headers for breadboard prototyping. Ideal for developing capacitive touch sensor applications or other logic circuits without the fine-pitch assembly hassle.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Part Number | CD4069UBM96 |
| Package | SOIC-14 (3.9×8.7mm) |
| Pin Count | 14 |
| Input Logic Level - High | 4V ~ 12.5V |
| Input Logic Level - Low | 1V ~ 2.5V |
| Logic Type | Inverter |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL