OPAMP GP LOW POWER SINGLE 100DB SOT25
Diodes Incorporated

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSingle-channel general-purpose operational amplifier designed for low-power single or dual supply operation. Features 100dB voltage gain, 20nA input bias current, and operates from 3-36V single supply or ±1.5-±18V dual supplies with only 0.35mA typical quiescent current. Suitable for battery chargers, active filters, and general instrumentation circuits.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Part Number | AS321KTR-G1 |
| Package | SOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Supply | 450µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL