IC REG LIN ADJ 600MA SOT-25
Diodes Incorporated

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardThe AP7365 is a 600mA adjustable low-dropout linear regulator with 35µA typical quiescent current. It features a 2V to 6V input range, 0.8V to 5.0V adjustable output, 300mV dropout at 600mA, and integrated current-limit and thermal-shutdown protection. Ideal for battery-powered and low-power applications including portable electronics, FPGA/DSP core supplies, and consumer devices.
Tiny 0.95mm pitch SMD makes hand-soldering risky and breadboarding impossible. A breakout board brings these single-gate logic ICs and analog switches to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections without microscopy skills or rework tools.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Part Number | AP7365-WG-7 |
| Package | SC-74A-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL