IC REG BUCK ADJ 2A 3.8-32V TSOT23-6
Diodes Incorporated

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSynchronous buck converter with 2A continuous output current and wide input range of 3.8V to 32V. Integrates 125mΩ high-side and 68mΩ low-side MOSFETs with peak current mode control and fully integrated compensation. Features Frequency Spread Spectrum (FSS) with ±6% switching frequency jitter and proprietary gate driver design for EMI reduction, supporting both PWM and PFM modes with 22µA quiescent current.
SOT-23-6 packages house precision regulators, voltage references, and level shifters with 0.95mm pin pitch—too fine for hand soldering and incompatible with breadboards. A breakout board provides through-hole headers for prototype work, eliminating soldering difficulty while enabling quick circuit iteration. Essential for developing with compact analog and power management ICs.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Part Number | AP63200WU-7 |
| Package | TSOT-23-6 |
| Pin Count | 6 |
| Current - Output | 2A |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck |
| Voltage - Input (Max) | 32V |
| Voltage - Input (Min) | 3.8V |
| Voltage - Output (Max) |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL
| 12V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |