IC LED DRIVER BOOST 1.2MHZ SOT23-6
Diodes Incorporated

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardWhite LED step-up converter IC with integrated Schottky diode for driving up to eight series LEDs in backlight applications. Features fixed 1.2MHz PWM switching, output over-voltage protection, and inherent uniform LED current control. Typical application uses 1mm tall inductor and 0.22µF capacitor with up to 84% efficiency.
SOT-23-6 packages house precision regulators, voltage references, and level shifters with 0.95mm pin pitch—too fine for hand soldering and incompatible with breadboards. A breakout board provides through-hole headers for prototype work, eliminating soldering difficulty while enabling quick circuit iteration. Essential for developing with compact analog and power management ICs.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Part Number | AP3019AKTR-G1 |
| Package | SOT-23-6 |
| Pin Count | 6 |
| Current - Output / Channel | 550mA (Switch) |
| Frequency | 1.2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Type | DC DC Regulator |
| Voltage - Supply (Max) | 16V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL