IC REG LIN POS ADJ 300MA SOT23-5
Diodes Incorporated

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardUltra-low dropout (ULDO) linear regulator with 300mA output current and adjustable output voltage. Features 250mV typical dropout at 300mA, 1µA standby current, and excellent ripple rejection (75dB at 100Hz). Includes enable/shutdown control, overcurrent protection, thermal protection, and reverse current protection. Ideal for battery-powered and RF-sensitive applications.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Part Number | AP2210K-ADJTRG1 |
| Package | SOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output | 300mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V |
| Voltage - Output (Max) | 12.7V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL