IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Diodes Incorporated

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardCMOS low-dropout voltage regulator delivering 300mA at fixed 3.3V output. Features 170mV dropout at full load, 60µVRMS output noise, and 68dB ripple rejection at 1kHz. Low quiescent current (60µA typical) and ultra-low standby current (0.1µA) make it ideal for battery-powered and portable applications including notebooks and datacom equipment.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Part Number | AP2127K-3.3TRG1 |
| Package | SOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output | 300mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL