IC REG LINEAR 3.3V 600MA SOT-25
Diodes Incorporated

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardCMOS low-dropout linear regulator delivering 600mA continuous output current with fixed 3.3V output and ±1.5% accuracy. Features enable control, auto-discharge function, 250mV typical dropout at full load, and low 55µA quiescent current. Suitable for portable electronics, LCD displays, and computing applications requiring stable regulated power.
Tiny 0.95mm pitch SMD makes hand-soldering risky and breadboarding impossible. A breakout board brings these single-gate logic ICs and analog switches to standard 0.1" headers, enabling rapid prototyping and reliable connections without microscopy skills or rework tools.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Part Number | AP2112K-3.3TRG1 |
| Package | SC-74A-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL