IC LED DRIVER BUCK 40V 1A TSOT-25
Diodes Incorporated

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardHysteresis-mode DC-DC buck converter optimized for LED driver applications, accepting 4.5V to 40V input and delivering up to 1A output current. Integrates power switch and high-side current sensing with external dimming control via DC or PWM signal on VSET pin. Achieves 97% efficiency with integrated protections including LED short, open-circuit, and overtemperature.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Part Number | AL8861WT-7 |
| Package | TSOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output / Channel | 1A |
| Frequency | 1MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Type | DC DC Regulator |
| Voltage - Supply (Max) | 40V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL