OPAMP CMOS RAIL-TO-RAIL 10MHZ SOT-23-5
Analog Devices Inc.

Bypass caps, pull-ups, strapping resistors, custom silkscreen & more
Design a Custom BoardSingle-channel precision CMOS operational amplifier with rail-to-rail input and output operation. Features 65 μV maximum offset voltage, 1 pA input bias current, 8 nV/√Hz noise, and 10 MHz bandwidth. Operates on 2.7V to 5.5V single supply with unity-gain stability, suitable for photodiode amplification, sensor conditioning, battery-powered instrumentation, and audio applications.
This 0.95 mm pitch SMD package is incompatible with breadboards and difficult to hand-solder. A breakout board brings the five pins to standard 0.1″ spacing, enabling rapid prototyping without reflow equipment. Essential for evaluating precision analog ICs like current-sense amplifiers in development circuits.
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Part Number | AD8605ARTZ-REEL7 |
| Package | SOT-23-5 |
| Pin Count | 5 |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Current - Supply | 1mA |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 5V/µs |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |
BILL OF MATERIALS
PCB SPECIFICATIONS
< 0.9" (straddles breadboard)
2.54mm standard
Lead-free, reflow assembled
FR4, lead-free HASL